Jak spalić pączka?

24 lutego, 2022

Tradycja co roku o tej porze stawia nas w niezręcznej sytuacji, przyznajmy to otwarcie!  Pomimo tego, że dokonaliśmy świadomego wyboru: jemy zdrowe, nisko przetworzone jedzenie, to jednak zawsze w Tłusty Czwartek pączki kuszą i smakują wyjątkowo dobrze. I pojawia się dylemat: zjeść pączka czy go nie zjeść? A jeśli zjeść to ile, aby nie przesadzić z ilością kalorii? A może już zjedliśmy ich kilka i myślimy co teraz można zrobić, aby to wszystko jakoś spalić? Bez obaw, są sposoby na pączki, niektóre nawet bardzo przyjemne 🙂

Czy pączki są zdrowe?

Okrągłe, puszyste, słodkie, ociekające przyjemnie chrupkim lukrem, nadziane marmoladą, konfiturą, czekoladą, toffi, budyniem, a nawet twarożkiem –  pączki to bez wątpienia źródło rozkosznych doznań smakowych. Jednakże są też bardzo kaloryczne i nie należą do szczególnie wartościowych produktów pod względem wartości odżywczych. Jedząc pączki, dostarczamy do naszego organizmu nieznaczne ilości białka oraz dużo węglowodanów i nasyconych tłuszczów. 

Sprzyjają one także podjadaniu, gdyż natychmiast po zjedzeniu takiej słodkości podnosi się poziom glukozy we krwi, a później równie szybko spada, dlatego ponownie odczuwamy głód i mamy ochotę na coś słodkiego.

Istnieją jednak sposoby na to, aby zjedzone w Tłusty Czwartek pączki nie zniweczyły naszych planów związanych ze zdrowym odżywianiem czy odchudzaniem.

Co zrobić aby spalić kalorie z pączka? 

Tradycyjny pączek z marmoladą ma około 300 kcal, pączek z lukrem – 350 kcal, a pączek z budyniem i czekoladą może mieć nawet 400 kcal.

Jest wiele sposobów aby pozbyć się takich kalorii. Polecamy wybrać te, które są dla Was najprzyjemniejsze. Czas jest oczywiście przybliżony, zależy od intensywności z jaką zaangażujecie się w poniższe aktywności. No i oczywiście każdy kolejny pączek ten czas wydłuża 🙂

wchodzenie po schodach – 15 minut

bieganie – 25 minut

spacer – 2 godziny

jazda na rowerze – 50 minut

pływanie –  35 minut

taniec – 30 minut 

wiosłowanie – 45 minut

trening crossfit – 30 minut

gra w siatkówkę – 25 minut

gra w squasha – 40 minut

joga – 60 minut

aerobic w wodzie – 60 minut

odkurzanie – 90 minut

mycie okien – 2,5 godziny

robienie zakupów – 60 minut

namiętne całowanie – 2 godziny

seks – 60 minut

masaż partnera/partnerki z użyciem musu YAABA Face&Body – 50 minut

gra w karty – 3 godziny

śpiewanie – 2,5 godziny

oglądanie telewizji – 10 godzin

rozmowa przez telefon- 2,5 godziny

sen – 4 godziny

Jakie pączki mają najmniej kalorii?

Kaloryczność pączków zależy od tego, w jaki sposób zostały one przygotowane i jakie składniki zawierają. Najzdrowiej byłoby oczywiście zrobić je samodzielnie. Mąkę pszenną można wówczas zastąpić na przykład orkiszową, która jest ciut mniej kaloryczna, ma więcej składników odżywczych i witamin. Orkisz zawiera znacznie więcej błonnika, a gluten orkiszowy rzadziej uczula niż ten z pszenicy. Można też do pączków wykorzystać któryś z gatunków mąki bezglutenowej, na przykład ryżową. Jeśli chodzi o cukier, również mamy sporo opcji zastępczych. Możemy do wyrobu pączków wykorzystać ksylitol lub stewię.

A jeśli nie mamy możliwości lub czasu na samodzielne przygotowanie pączków, najmniej kalorycznym wyborem będą te pieczone zamiast smażonych oraz posypane cukrem pudrem zamiast lukru. Z tych smażonych natomiast, te jaśniejsze krócej siedziały w tłuszczu i mniej go wchłonęły. Budyń, advocat czy czekolada w nadzieniu dodaje pączkom sporo kalorii. Bardziej dietetyczną wersją jest nadzienie z konfitury różanej czy też inne owocowe.

Smacznego oraz wielu przyjemnych doznań podczas spalania pączków!