
Cellulit
11 marca, 2022
Potocznie nazywany “skórką pomarańczy” jest bardzo powszechnym problemem ponad 90% populacji płci żeńskiej. Dlaczego dotyka w zdecydowanej większości kobiety, a nie mężczyzn i jak sobie radzić z cellulitem? Na to pytanie odpowiemy Wam naszym dzisiejszym wpisem.
Co to jest cellulit?
Cellulit, obrazowo porównywany do skórki pomarańczy, powstaje wtedy, gdy pod skórą gromadzi się zbyt dużo wody lub tłuszczu. W zależności od rodzaju podłoża, na którym powstaje, wyróżniamy dwa jego rodzaje:
- cellulit wodny (twardy)
- cellulit tłuszczowy (miękki)
Powodem powstania cellulitu wodnego jest nadmierne gromadzenie wody i toksyn w tkankach. W konsekwencji następuje rozrost i nierównomierne rozmieszczenie lipidów w tkance podskórnej. Ten rodzaj najczęściej występuje u osób, które utrzymują w miarę stałą wagę.
Cellulit tłuszczowy jest to rozrost komórek tłuszczowych, w wyniku czego powstają grudki. Te uciskają na naczynka, więc sprawne usuwanie wody i toksyn z tkanek staje się niemożliwe. Osoba z takim cellulitem ma fałdy i obrzmienia przypominające pikowaną kołdrę. Najczęściej występuje u osób mało aktywnych fizycznie. Może pojawić się także u kobiet, które szybko i dużo straciły na wadze.
Cellulit w zależności od stopnia zaawansowania może być widoczny gołym okiem lub dostrzegalny dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Stanowi nie tylko problem kosmetyczny, ale także zdrowotny, warto więc podjąć walkę, gdy tylko zauważymy jego pierwsze objawy.
Tworzy się najczęściej na pośladkach, udach, brzuchu, a nawet ramionach. Może dotyczyć kobiet w każdym wieku, niezależnie od ich wagi. ”Skórka pomarańczy” to prawdziwe utrapienie kobiet – jego występowanie wiąże się z nadmiarem estrogenów w organizmie, dlatego rzadko dotyka on mężczyzn.
Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?
Nadwaga znacząco przyczynia się do powstawania skupisk cellulitu.
Nieprawidłowa dieta, również u kobiet szczupłych – jedzenie dużej ilości przetworzonych pokarmów, smażonych potraw, białego pieczywa, cukru, picie małych ilości wody oraz nadmiar soli, bo zatrzymuje wodę w organizmie.
Alkohol oraz palenie papierosów sprzyjają również cellulitowi.
Brak ruchu i siedzący tryb życia – to czynniki powodujące tworzenie się „skórki pomarańczowej”.
Zaburzona równowaga hormonalna. Nadmiar estrogenów prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, osłabienia ich elastyczności oraz do tworzenia obrzęków. Rozszerzone naczynia krwionośne gorzej funkcjonują, utrudniony jest transport substancji odżywczych i tlenu. Komórki tłuszczowe powiększają się i gromadzą toksyny, które nie zostały odprowadzone przez naczynia krwionośne. W wyniku tych zaburzeń komórki stają się coraz większe, co widoczne jest gołym okiem, w postaci nierówności na powierzchni skóry. Nadmiar estrogenów powoduje również retencję wody – wtedy mamy do czynienia z cellulitem wodnym, który występuje często u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Do powstawania cellulitu mogą przyczynić się również: insulina, adrenalina oraz hormony tarczycy.
Jak zwalczać cellulit?
Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. We wczesnej fazie walka z cellulitem nie będzie wymagała od nas drastycznych metod. Ważne aby wprowadzić odpowiednią dietę oraz skutecznie poprawić mikrokrążenie.
1 Dieta
Do diety należy włączyć produkty, które przyspieszą przemianę materii, przez co wpłyną na lepsze usuwanie toksyn z organizmu. Tak działają na nasz organizm warzywa i owoce, które obok błonnika zawierają dużo witamin, w tym pomagającą w pozbyciu się cellulitu witaminę C. Ujędrnia ona skórę i bierze udział w syntezie jej ważnego składnika − kolagenu.
Naszej skórze bardzo pomaga krzem. Znajdziemy go w warzywach korzeniowych − marchewce, pietruszce, selerze. Z kolei potas reguluje gospodarkę wodną i przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii. Dobrym źródłem potasu są pomidory, orzechy, nasiona roślin strączkowych, marchew, papryka, pietruszka. Trzeba też wspomnieć o nienasyconych kwasach tłuszczowych, których również potrzebuje nasza skóra. Dostarczą je nam tłuste ryby morskie.
Każdego dnia wypij co najmniej 1,5 litra wody – to będzie pomocne w walce z cellulitem.
Na naszą równowagę hormonalną ogromny wpływ ma tryb życia oraz sposób odżywiania dlatego warto zadbać o regularne posiłki i o jakość pożywienia.
2. Aktywność
Ćwiczenia fizyczne generują napięcia i rozluźnienia mięśni i w ten sposób przepompowują krew. Przy aktywnym trybie życia napinanie mięśni powoduje efekt masażu tkanek, w tym tłuszczowej i poprawę mikrokrążenia. Warto wykonywać ćwiczenia, które pozwolą spalić jak najwięcej tkanki tłuszczowej, na przykład aeroby (bieganie, pływanie, jazda na rowerze, wiosłowanie, aerobik). Poza tym, zaleca się dodać ćwiczenia z ciężarami, które świetnie budują mięśnie, a dzięki temu napinają i ujędrniają skórę.
3. Masaże i naturalne kosmetyki
Stymulujące masaże – działają podobnie jak ćwiczenia fizyczne – ich zadaniem jest eliminacja toksyn z organizmu przez przyspieszenie krążenia obwodowego.
Jednym ze sposobów walki z cellulitem jest masaż limfatyczny, zwany też drenażem limfatycznym i oferują go specjalistyczne salony masażu. Możemy jednak w codziennej domowej pielęgnacji wykonywać masaże pobudzające układ limfatyczny i krwionośny, dotkniętych cellulitem obszarów skóry. Oto nasze propozycje:
Masaż za pomocą chińskiej bańki wymaga zastosowania olejku. Świetnie sprawdzi się również mus do ciała roztapiający się na olejek przy kontakcie ze skórą. Chińskie bańki to akcesorium znane już w starożytności. Wspomaga ujędrnianie i modelowanie ciała, również detoksykację tkanek. Poprawia krążenie krwi i limfy. Wspomaga rozbijanie lipidów i przyspiesza usuwanie nadmiaru wody z organizmu.
Szczotkowanie ciała pozwala osiągnąć świetne efekty pod względem redukcji cellulitu, ujędrnienia ciała, poprawy krążenia i kolorytu skóry. Wykonywane systematycznie – napina, wygładza i poprawia wygląd skóry, jednocześnie złuszczając obumarłe komórki naskórka. Szczotkowanie ciała, sprawia również, że preparaty, które następnie nakładamy po suchym masażu szczotką, mają szansę wniknąć głębiej i lepiej się wchłonąć – dlatego po wykonaniu tego masażu, aby pogłębić efekty, trzeba natłuścić i odżywić skórę – tu znakomicie sprawdzi się YAABA Face&Body. Ten bioaktywny mus działa antyoksydacyjnie, stymuluje produkcję kolagenu, naturalną mocą składników ujędrnia skórę i dostarcza jej witamin.
Walkę z tą niechcianą skórką pomarańczową najlepiej zacząć od wygładzenia skóry peelingiem, a masaż ujędrniający da świetną podstawę do późniejszej domowej pielęgnacji.
Naturalne kosmetyki zwalczające cellulit :
- peelingi naturalne – możemy wykonać w domu wykorzystując produkty, które mamy w kuchni. Drobne ziarenka kawy czy cukru z dodatkiem oleju nie tylko pomagają złuszczyć naskórek i oczyścić pory, ale także pobudzają mikrokrążenie i ujędrniają skórę. Jeśli peeling dodatkowo wzbogacimy naturalnym olejkiem wykazującym działanie antycellulitowe – mamy niezwykle skuteczną broń do walki z niechcianą skórką pomarańczową.
- naturalne olejki cytrusowe ( grejpfrutowy, pomarańczowy i cytrynowy ), olejek z jałowca i trawy cytrynowej oraz olejek cedrowy.
- masło shea
- masło kakaowe
- olej jojoba
Musimy mieć świadomość, że skórka pomarańczowa jest bardzo trudnym przeciwnikiem. Walka z cellulitem będzie najefektywniejsza, jeśli prowadzona będzie na trzech polach równocześnie. Mowa tu o wprowadzeniu odpowiedniej diety, zwiększeniu dawki ruchu oraz wykonywaniu regularnych zabiegów kosmetycznych i odpowiednio dobranych produktów do pielęgnacji skóry – najlepiej stworzonych z naturalnych bioaktywnych surowców.